Siyez Unu 500 gr 10,90 (GU96)

Siyez Unu

 

  Gülümseten Siyez Unu

 

Siyez Buğdayı

 

Siyez Bulguru yaklaşık 10.000 yıllık geçmişe sahip olup genetiği bozulmadan günümüze kadar gelmiş  antik buğday türüdür. Siyez buğdayı Türkiye’de en çok Kastamonu yöresinde yetiştirilir.

 

Yüksek antioksidan ve folik asit içerdiğinden dolayı özellikle hamile için önemli bir gıda maddesidir.

Siyez Buğdayı, özel buğday türüdür ve kendine has özellikleri sahiptir. Diğer buğday türlerine göre soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır. En verimsiz topraklarda dahi üretilebilir. Günümüzde üretilen buğdaya göre daha yağlıdır, Diğer buğday türüne göre lif oranı daha zengin ve glisemik indeks değerinin düşük olması (kan şekerini ani yükseltmeme ve tok tutma özelliği) sebebi ile obezite ile mücadelede örnek bir gıdadır.  Bu yüzden diyabetler, beslenmesine özen gösterenler ve diyet yapanlar siyez buğdayını recih etmekteler. Yüksek antioksidan ve folik asit içerdiğinden dolayı özellikle hamile için önemli bir gıda maddesidir. İçeriğinde, E vitamini, B kompleks vitaminleri, K vitamini bulunur.

 

Siyez bulgurunun özel bir pişme ölçüsü veya zamanı yoktur. Normal buğdaydan elde edilmiş bulgur ölçüsünde ve pişme zamanında pişirebilirsiniz.

 

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği


Malzemeler:
4/4,5 su bardağı siyez unu
2 yemek kaşığı ekşi maya (tercih siyez unundan yapılmış maya)
2 su bardağı ılık su
İsteğe göre tuz konulabilir. ( Kaya tuzu tercihimiz)

Yapılışı:
Unu derin bir kaba koyalım. Ortasını havuz oluşturacak şekilde açın ve mayayı bu havuza koyun. Tuz kullanıyorsanız mayanın üstüne gelmeden unun üzerine serpiştirin. Unla tuzun üzerini kapatın. Mayanın üzerine yavaş yavaş ılık suyu ekleyerek mayayı sulandırın. Maya akışkan bir hal aldığında unu maya ile karıştırın. Hamuru iyice yoğurun. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamuru yuvarlak hale getirip cam kaseye alıp, bez ile örtün. Oda sıcaklığında ortalama 6-8 saat arası mayalanmaya bırakın. 

Fırında 190 derecede 1 saat pişirin. İsteğe göre hamurun içerisine, kekik, zeytin gibi ilaveler yapılabilir. 1 saat sonra fırından çıkardığınız ekmeğinizi dilimlemeden önce 2 saat kadar dinlendirin. 

Gülümseten Dükkan ürünlerinden alarak Özürlüler Vakfı'na katkı sağlayacaksınız.

 

 

   

Siz sipariş verdiğinizde dalından özenle topladığımız taptaze sebze, meyveleriniz ve doğal ürünleriniz 24 saat içerisinde özel ambalajlarında zedelenmeden kargoya teslim edilir.


Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe saat 11:00'a kadar olan siparişleriniz aynı gün içerisinde, bu tarihten sonraki siparişleriniz ise sonraki Pazartesi kargoya teslim edilir.

Perşembe günleri dahil olmak üzere saat 11:00'a kadar olan tüm siparişlerinizi o gün içerisinde; 11:00 'dan sonraki siparişlerinizi 

ertesi gün kargoya veriyoruz. Kargo şirketleri Cumartesi günleri yarım 

gün çalıştığından dolayı Perşembe 11:00'dan sonra; Cuma, Cumartesi ve Pazar verdiğiniz siparişleri ise Pazartesi günü kargoya veriyoruz

Siparişini Cumartesi öğle saatine kadar 

kargodan kendi almak isteyen müşterilerimizin bizi bilgilendirmesi yeterlidir. Bu durumda siparişinizi Cumartesi

 

 teslim alabileceğiniz şekilde kargoya teslim edebiliriz. Teşekkürler :)


* Hava şartlarına bağlı olarak teslim süresi değişiklik gösterebilir.