Kırmızı Pirinç 500 gr 12,90 tl (GU24)

0,00
Fiyat : ₺12,90(KDV Dahil)

Yerli Üretim Kırmızı Pirinç

ADET :
Tavsiye Et

 

Gülümseten Yerli Kırmızı Pirinç


Kökeni Himalayalar'da Bhutan bölgesinde 2 bin 400 metre yükseklikte yetişen bir türe dayanan ve İtalya'da üretilen Ermes kırmızı pirinç, rengini içeriğindeki bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve yüksek antioksidan özelliğe sahip antosianin maddesinden almaktadır. Ermes kırmızı pirinç kendine has ve yoğun aroması, doygun kıvamı, yüksek lif oranı gibi özellikleriyle pek çok pirinç türünden farklıdır. Sağlığa oldukça faydalı olan kırmızı pirinç, özellikle antioksidan etkisi, yüksek lif oranı, B vitamini başta olmak üzere vitamin-mineraller bakımından zenginliği ve kolesterol içermemesi nedeniyle tercih edilen bir üründür. Şeker ve yağ oranı sıfır olan bu ürün, yüksek oranda demir, magnezyum ve fosfor içermektedir. Ermes kırmızı pirinç sahip olduğu özelliklerle kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine katkı sağladığı gibi, sindirim sistemi ile kalp ve damar sağlığını da olumlu etkilemektedir.


Özellikleri


  • Kırmızı pirincin soy ağacı Himalayalar'a dayanmaktadır. Buralarda yetişen kırmızı pirincin en önemli özelliği ise glisemik endeksini  düşük olmasıdır. Glisemik endeksinin düşük olmasının etkisiyle kırmızı pirinç insana daha uzun süre tokluk hissi verir ve kolay kolay acıkma yaşanmamasını sağlamaktadır.  
  • Kırmızı pirinç tat ve koku olarak beyaz pirinçten oldukça farklı özelliklere sahiptir.
  • Kırmızı pirinç içerisinde barındırdığı maddeler nedeniyle vitamin ve mineral deposudur. Beyaz pirincin aksine içerisinde bol miktarda demir, fosfor ve B vitamini bulunmaktadır.
  • Özellikle küçük çocuklara, gelişme çağındaki çocuklar ile yaşlıların bol miktarda kırmızı pirinç tüketmesi gerekmektedir.
  • Kırmızı pirincin en önemli özelliği çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Kırmızı pirincin içerisinde antosianin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde insan vücudu için zararlı olan birçok maddenin vücuttan atılması da hız kazanmaktadır. 
  • Kırmızı pirincin en çok tüketilmesini gerekli kılacak faydası ise kötü huylu kolesterol seviyesine iyi gelmesi olarak sayılabilir. Şeker, kalp, tansiyon hastaları için beyaz pirinç tüketimi ne kadar zararlı ise kırmızı pirinç bu hastalar için o kadar faydalıdır. Kırmızı pirinç sayesinde hastaların kolesterol seviyeleri ve kan şekeri dengelenir.  
  • Bulgur çok iyi bir lif kaynağıdır. Oysaki beyaz pirinç bu açıdan oldukça fakirdir. Eğer bulgur tüketmiyor iseniz onun yerine kırmızı pirinç tüketerek lif açısından daha zengin beslenme programı uygulayabilirsiniz. 
  • Ayrıca kırmızı pirinç içerisinde kesinlikle yağ ve şeker gibi insan sağlığı açısından zararlı kabul edilen maddeler içermez.
  • Kırmızı pirinç pilavının pişirilmesi de tıpkı beyaz pirinç pilavının pişirilmesi gibidir. Burada en önemli olan husus pirincin yıkanması aşamasıdır. Beyaz pirinç yıkanırken bol su kullanılması nişastanın arınması için önemli bir aşamadır. Oysaki kırmızı pirincin iyi yıkanması koyu rengi atması için önem arz eder. 

Gülümseten Dükkan ürünlerinden alarak Özürlüler Vakfı'na katkı sağlayacaksınız.


 

   

Siz sipariş verdiğinizde dalından özenle topladığımız taptaze sebze, meyveleriniz ve doğal ürünleriniz 24 saat içerisinde özel ambalajlarında zedelenmeden kargoya teslim edilir.


Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe saat 11:00'a kadar olan siparişleriniz aynı gün içerisinde, bu tarihten sonraki siparişleriniz ise sonraki Pazartesi kargoya teslim edilir.

Perşembe günleri dahil olmak üzere saat 11:00'a kadar olan tüm siparişlerinizi o gün içerisinde; 11:00 'dan sonraki siparişlerinizi 

ertesi gün kargoya veriyoruz. Kargo şirketleri Cumartesi günleri yarım 

gün çalıştığından dolayı Perşembe 11:00'dan sonra; Cuma, Cumartesi ve Pazar verdiğiniz siparişleri ise Pazartesi günü kargoya veriyoruz

Siparişini Cumartesi öğle saatine kadar 

kargodan kendi almak isteyen müşterilerimizin bizi bilgilendirmesi yeterlidir. Bu durumda siparişinizi Cumartesi

 

 teslim alabileceğiniz şekilde kargoya teslim edebiliriz. Teşekkürler :)


* Hava şartlarına bağlı olarak teslim süresi değişiklik gösterebilir.